"Kościół w Polsce miał w historii wielu wybitnych biskupów. Biskup Wilhelm Pluta należy do najwybitniejszych. Mogę spokojnie powiedzieć, że niewielu takich pasterzy miała w naszych czasach Europa. Jego programy duszpasterskie, jego analizy i przemyślenia wybiegają w przyszłość, promieniują intuicją wiary i długo jeszcze będzie z nich się można uczyć duszpasterstwa nowoczesnego i skutecznego"

abp Józef Michalik, Gorzów Wlkp. 22 stycznia 2001 r.


BP WILHELM PLUTA PATRONEM GORZOWA WLKP.?

Do gorzowskiego magistratu wpłynął projekt uchwały obywatelskiej. Mieszkańcy chcą, aby patronem miasta został biskup Wilhelm Pluta. Pod projektem podpisało się ponad 5 tys. gorzowian.Pomysł zrodził się w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. - Rozmawialiśmy o patronie Gorzowa od około dwóch lat - powiedział Tadeusz Horbacz, przewodniczący komitetu obywatelskiego i działacz SRK. Aby przedstawić wniosek w Radzie Miasta, potrzeba co najmniej 400 podpisów. Organizatorzy akcji liczyli jednak na więcej i nie zawiedli się. Swoje poparcie dla pomysłu wyraziło dokładnie 5 tys. 550 osób.

Przyczynkiem do obywatelskiej inicjatywy jest także setna rocznica urodzin sługi Bożego. - O patronie miasta dawno już myśleliśmy. Po analizie postaci historycznych i konsultacji z historykami zdecydowaliśmy się na bp Wilhelma Plutę. Sługa Boży nie tylko zostawił po sobie bogaty dorobek w postaci swojego nauczania, ale także wiele lat posługiwał w Gorzowie Wlkp. - wyjaśnia Horbacz.

Gorzowski radny Augustyn Wiernicki i członek komitetu obywatelskiego uzasadniając powołanie biskupa Wilhelma Pluty na patrona Gorzowa przypomniał, że duchowny miał ogromny wpływ na integrację narodową mieszkańców terenów zachodniej Polski. - Biskup Pluta mówił: "Jedność wszystkich, skądkolwiek tu przybyli i ziemie te zamieszkali. Oto zadanie moje, jakie mam spełnić, oto nastrój serca mego…" - przypomniał Augustyn Wiernicki słowa sługi Bożego.

Projekt uchwały obywatelskiej został przekazany do magistratu i zostanie poddany procedurom zgodnie ze statutem miasta. Czy ma szanse na poparcie wśród miejskich rajców? - W Radzie Miejskiej jest ogromne poparcie tej idei - zapewnia radny Augustyn Wiernicki.

Sługa Boży bp Wilhelm Pluta w latach 1958-1972 był biskupem ówczesnego ordynariatu gorzowskiego, a w latach 1972-1986 pierwszym biskupem diecezji gorzowskiej. Zginął 22 stycznia 1986 roku w wypadku samochodowym. Obecnie trwa diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego.

Przypomnijmy, 21 grudnia ubiegłego roku Sejmik Województwa Lubuskiego ustanowił rok 2010 Rokiem Biskupa Wilhelma Pluty. Sejmik wyraził w ten sposób szacunek i uznanie dla pracy bp. Wilhelma Pluty przy powojennej odbudowie lokalnego Kościoła oraz integracji społecznej Ziem Zachodnich. Podkreślił też troskę sługi Bożego zwłaszcza o rodziny.

Krzysztof Król

Archiwum:

Aneksy wydane - kwiecien 2010

Kolokwium o Pasterzu - marzec 2010

Setna rocznica i rozpoczecie synodu - styczeń 2010