WNIOSEK DO RADY MIASTA
O PODJĘCIE UCHWAŁY W SPRAWIE USTANOWIENIA SŁUGI BOŻEGO
KS. BISKUPA DR WILHELMA PLUTY PATRONEM MIASTA GORZOWA WLKP.

UZASADNIENIE

Ks. bp dr Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach na Śląsku. Po ukończeniu Gimnazjum w Katowicach wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i jako alumn studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1934 r. w Katowicach. Pełnił posługę w różnych parafiach, studia doktoranckie odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim i uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych. 4 lipca 1958 r. ks. dr Wilhelm Pluta otrzymał od papieża Piusa XII - z rąk Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego - nominację biskupią Ordynariatu w Gorzowie Wlkp.

Święcenia biskupie przyjął 7 września 1958 r. w Katedrze gorzowskiej z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W liście nominującym Księdza dra Biskupa Plutę na Biskupa Administracji Gorzowskiej, Papież Pius XII nakreślił zadanie: "...abyś w swym działaniu kapłańskim przyczyniał się do umacniania upragnionej jedności narodu..."

Ksiądz Prymas Kardynał Stefan Wyszyński wręczając nominację na biskupa powiedział: "Niech Ksiądz zaniesie ludowi na rozległej ziemi gorzowskiej dużo siły - a raczej dużo miłości, bo tej im więcej jeszcze potrzeba".

W pierwszym swoim Liście Pasterskim stwierdził: "Jedność wszystkich, skądkolwiek tu przybyli i ziemie te zamieszkali. Oto zadanie moje, jakie mam spełnić, oto nastrój serca mego…" Dla godła biskupiego wybrał słowa Chrystusa: "NIECHAJ WSZYSCY BĘDĄ JEDNOŚCIĄ".

W październiku 1966 r., z okazji Millenium Chrztu Polski, był gospodarzem wielkich i historycznych uroczystości religijno - patriotycznych w Gorzowie Wlkp. z udziałem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, abpa Karola Wojtyły, 50 innych biskupów oraz kilkudziesięciu tysięcy diecezjan. 25 maja 1967 r. Stolica Apostolska podnosi Ordynariat w Gorzowie Wlkp. do rangi administracji apostolskiej, a w 1972 ustanawia Diecezję Gorzowską. Pierwszym ordynariuszem Diecezji zostaje bp Wilhelm Pluta. Uroczysty Ingres, z udziałem wielu tysięcy ludzi, odbył się 3 września 1972 r. w Katedrze Gorzowskiej.

W czasie posługi duszpasterskiej w Gorzowie Wlkp. ksiądz biskup Pluta istotnie wpłynął na integrację narodową mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego. W swych działaniach wznosił się ponad podziałami przemijających motywów politycznych, jednoczył społeczność Ziem Zachodnich. Na szczególne podkreślenie zasługuje Jego patriotyzm, działania na rzecz obrony godności człowieka i ubogich, troska o małżeństwo i rodzinę, dzieci i młodzież. Szedł razem z ludźmi drogą trudności lat 60-tych i 70-tych, wspierał prześladowanych podczas stanu wojennego lat 80-tych i pomagał godnie przeżywać ból i cierpienie.

Przykład życia księdza biskupa dr Wilhelma Pluty pełnego poświęcenia i miłości to wielki skarb naszego miasta. Nie trzeba tego ukrywać lecz ukazywać. Biskup Pluta uczył, że religia powinna inspirować do pokoju między ludźmi, do tolerancji i zgody. Mówił, że w jedności się buduje dobro wspólne, a nie w konflikcie jednych przeciw drugim. Gorzów Wielkopolski, Województwo Lubuskie i cała Polska potrzebuje takiego przesłania pokoju i zgody w trosce o człowieka.

W czasie obchodów setnej rocznicy urodzin biskupa Wilhelma Pluty, 9 stycznia 2010 roku, wybrzmiało wielkie przesłanie jego życia: "Niech wszyscy będą jednością".

Pogłębienie idei solidarności na płaszczyźnie międzyludzkiej, rodzinnej, wychowawczej i społecznej w oparciu o nauki biskupa Pluty postawi nasze miasto w sercu Polski i Europy. Tej jedności potrzeba nam szczególnie teraz, kiedy my Polacy znaleźliśmy się we wspólnej Europie, kiedy i Gorzów Wlkp. powinien odgrywać rolę ważnego miasta w środku zjednoczonej Europy. Bez jedności i zgody nie zbudujemy właściwego miejsca dla naszego miasta Gorzowa Wlkp.

Zasługi bpa Wilhelma Pluty wspomniał, 2 czerwca 1997r., w Gorzowie Wlkp., Ojciec Święty Jan Paweł II: "On budował niejako fundamenty Kościoła gorzowskiego w czasach bardzo trudnych dla naszego kraju. Długie lata zarządzał Kościołem Gorzowskim najpierw jako administrator, a później jako jego biskup.(…) Biskupie Wilhelmie, dziękuję Ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na naszej ziemi. Za twój trud, odwagę i mądrość. (...)"

Bp Wilhelm Pluta zginął w wypadku samochodowym 22 stycznia 1986r., jadąc na spotkanie duszpasterskie w Słubicach. Jego pogrzeb - z udziałem Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, kardynałów, arcybiskupów, biskupów - zgromadził wiele tysięcy ludzi z diecezji i całej Polski. Bp Wilhelm Pluta jest pochowany w Katedrze Gorzowskiej. Papież Jan Paweł II modlił się nad grobem Naszego Biskupa oraz dziękował mu za to, czego dokonał.

Ks. bp dr Wilhelm Pluta, w historii Gorzowa Wlkp. i Polski, zapisał się jako: BISKUP JEDNOŚCI, ZGODY, TROSKI o RODZINĘ i UBOGICH.

To uzasadnienie jest potwierdzeniem słuszności wniosku do Rady Miasta o podjęcie uchwały o ogłoszeniu Sługi Bożego ks. bpa dr Wilhelma Pluty Patronem Naszego Miasta. Inicjatywa ma wymiar historyczny. Poprzez ustanowienie bpa Wilhelma Pluty Patronem Miasta, Gorzów Wlkp. wejdzie w tradycję i znajdzie się w gronie wielu miast polskich i europejskich posiadających swoich patronów. Jego patronat zaowocuje też efektami natury ekonomicznej, bowiem bp Wilhelm Pluta mieszkał w Gorzowie Wlkp., w katedrze został pochowany, z Nim związanych jest wiele wydarzeń historycznych i miejsc, które będą odwiedzane przez mieszkańców, turystów i przyszłych pielgrzymów. Dlatego jest doskonałym i społecznie akceptowanym kandydatem na Patrona Miasta Gorzowa Wlkp., co potwierdzone zostało ponad 5 tysiącami podpisów mieszkańców pod niniejszym wnioskiem.

Archiwum:

Biskupi na sesji Rady Miasta w Gorzowie Wlkp. - listopad 2010