BP WILHELM PLUTA PATRONEM GORZOWA WLKP.?

Do gorzowskiego magistratu wpłynął projekt uchwały obywatelskiej. Mieszkańcy chcą, aby patronem miasta został biskup Wilhelm Pluta. Pod projektem podpisało się ponad 5 tys. gorzowian.

Pomysł zrodził się w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. - Rozmawialiśmy o patronie Gorzowa od około dwóch lat - powiedział Tadeusz Horbacz, przewodniczący komitetu obywatelskiego i działacz SRK. Aby przedstawić wniosek w Radzie Miasta, potrzeba co najmniej 400 podpisów. Organizatorzy akcji liczyli jednak na więcej i nie zawiedli się. Swoje poparcie dla pomysłu wyraziło dokładnie 5 tys. 550 osób.

Przyczynkiem do obywatelskiej inicjatywy jest także setna rocznica urodzin sługi Bożego. - O patronie miasta dawno już myśleliśmy. Po analizie postaci historycznych i konsultacji z historykami zdecydowaliśmy się na bp Wilhelma Plutę. Sługa Boży nie tylko zostawił po sobie bogaty dorobek w postaci swojego nauczania, ale także wiele lat posługiwał w Gorzowie Wlkp. - wyjaśnia Horbacz.

Gorzowski radny Augustyn Wiernicki i członek komitetu obywatelskiego uzasadniając powołanie biskupa Wilhelma Pluty na patrona Gorzowa przypomniał, że duchowny miał ogromny wpływ na integrację narodową mieszkańców terenów zachodniej Polski. - Biskup Pluta mówił: "Jedność wszystkich, skądkolwiek tu przybyli i ziemie te zamieszkali. Oto zadanie moje, jakie mam spełnić, oto nastrój serca mego…" - przypomniał Augustyn Wiernicki słowa sługi Bożego.

Projekt uchwały obywatelskiej został przekazany do magistratu i zostanie poddany procedurom zgodnie ze statutem miasta. Czy ma szanse na poparcie wśród miejskich rajców? - W Radzie Miejskiej jest ogromne poparcie tej idei - zapewnia radny Augustyn Wiernicki.

Sługa Boży bp Wilhelm Pluta w latach 1958-1972 był biskupem ówczesnego ordynariatu gorzowskiego, a w latach 1972-1986 pierwszym biskupem diecezji gorzowskiej. Zginął 22 stycznia 1986 roku w wypadku samochodowym. Obecnie trwa diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego.

Przypomnijmy, 21 grudnia ubiegłego roku Sejmik Województwa Lubuskiego ustanowił rok 2010 Rokiem Biskupa Wilhelma Pluty. Sejmik wyraził w ten sposób szacunek i uznanie dla pracy bp. Wilhelma Pluty przy powojennej odbudowie lokalnego Kościoła oraz integracji społecznej Ziem Zachodnich. Podkreślił też troskę sługi Bożego zwłaszcza o rodziny.

Krzysztof Król

Archiwum: