"Kościół w Polsce miał w historii wielu wybitnych biskupów. Biskup Wilhelm Pluta należy do najwybitniejszych. Mogę spokojnie powiedzieć, że niewielu takich pasterzy miała w naszych czasach Europa. Jego programy duszpasterskie, jego analizy i przemyślenia wybiegają w przyszłość, promieniują intuicją wiary i długo jeszcze będzie z nich się można uczyć duszpasterstwa nowoczesnego i skutecznego"

abp Józef Michalik, Gorzów Wlkp. 22 stycznia 2001 r.


BISKUP NOWYCH CZASÓW

Sługa Boży biskup Wilhelm Pluta jest patronem Gorzowa Wlkp. Obywatelski wniosek 4 listopada poparli gorzowscy radni.


Fot. Krzysztof Król
Bp Stefan Regmunt otrzymał od władz kopię uchwały


Ogłoszenie bp. Wilhelma Pluty patronem Gorzowa to projekt oddolny. Pomysł zrodził się w styczniu w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich oraz Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. - Myśleliśmy o różnych patronach, ale przecież ten jest najbliższy gorzowianom - tłumaczy przewodniczący społecznego komitetu Tadeusz Horbacz. I choć wystarczy 400 podpisów, aby złożyć wniosek obywatelski w Radzie Miasta, to zebrani ich ponad 5 tys.

Uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta. Najpierw życiorys i osobiste wspomnienie o Słudze Bożym przedstawił bp Paweł Socha, jeden z najbliższych współpracowników bp Pluty. Następnie odczytano uzasadnienie obywatelskiego wniosku: "W czasie posługi duszpasterskiej w Gorzowie Wlkp. ksiądz biskup Pluta istotnie wpłynął na integrację narodową m+ieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego, Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego (…) Na szczególne podkreślenie zasługuje jego patriotyzm, działania na rzecz obrony godności człowieka i ubogich, troska o małżeństwo i rodzinę, dzieci i młodzież". Uchwałę przyjęto jednogłośnie, choć na sali zabrakło kilku radnych gorzowskiej lewicy.

Obecny na uroczystej sesji bp Stefan Regmunt podkreślił, że Gorzów wybrał na patrona kogoś, kto jest postacią niezwykłą w Kościele i w naszej ojczyźnie. - Bp Wilhelm Pluta był mi bliski, jeszcze gdy pracowałem w archidiecezji wrocławskiej. Był dla mnie wielkim autorytetem, człowiekiem o niezwykłej wiedzy, a jednocześnie skromności i postawie prospołecznej. Wybór tego patrona jest dla nas zaszczytem, a z drugiej strony wielkim zadaniem, abyśmy nie poprzestali tylko na uchwale, lecz abyśmy do jego dorobku, do tego wszystkiego, co pozostawił po sobie, wracali - mówił bp Regmunt. W uroczystej sesji uczestniczyli m.in. gorzowscy proboszczowie, księża, przedstawiciele władzy krajowej, samorządowej i miejskiej oraz gorzowianie. - Dzięki naszemu biskupowi przetrwało w gorzowianach i ludziach na zachodniej Polski to, co najlepsze czyli religia, tradycja i kultura - zauważa emerytowana polonistka Maria Helena Dobrowolska.

Uchwała to nie ostatni akcent obchodów 100. rocznicy urodzin wieloletniego gorzowskiego pasterza. Wkrótce ma zostać otwarty diecezjalny Instytut im. bp. Wilhelma Pluty, który mieści się w dawnej gorzowskiej rezydencji biskupów. Będzie tam nie tylko muzeum poświęcone biskupowi, ale także miejsce spotkań i wymiany myśli dla gorzowian oraz diecezjan. - Będą dyskusje, wykłady, koncerty i wystawy - wylicza ks. Ryszard Tomczak, opiekun pałacu biskupów. Trwają prace nad ukończeniem m.in. księgi pamiątkowej, albumu, a także filmu zatytułowanego: "Biskup nowych czasów".

Krzysztof Król

Pełny tekst obywatelskiego wniosku do Rady Miasta

Archiwum:

Biskupi na sesji Rady Miasta w Gorzowie Wlkp. - listopad 2010

Bp Pluta patronem Gorzowa Wlkp.? - lipiec 2010

Aneksy wydane - kwiecien 2010

Kolokwium o Pasterzu - marzec 2010

Setna rocznica i rozpoczecie synodu - styczeń 2010